رهبر افلاطونيان جهان اسلام

هشتم مرداد نكوداشت بزرگمردي از سرزمين ايران وديار زنجان است. مردي كه به نكويي سرشت وسيرت وسنتش ، نام وآوازه وشهرتش گشت وچنان بر تشخص وهويتش قاهر وفائق گرديد كه همگان او را به وصفش شناخنتند. 
نام او شهاب الدين يحيي است اما چون مسلك، منش و مرامش اشراق است به شيخ اشراق مشتهر است. بي‌گمان در ميان خيل فلاسفه مسلمان، نام او در مرتفع‌ترين قله دركنار بوعلي و صدرا قرار دارد و به واسطه درخشندگي و فروزندگي‌اش در نزد همگان حكمتش نيز همچو اسمش به اشراق آراسته گشته است. حكمت او اشراقي است كه از شرق طلوع كرد و به نيكي و درستي عرفان آريايي و حكمت خسرواني را درهم آميخت و احياء كرد.
او عقل را تنها مرجع شناخت نمي‌خواند و مرتبه كشف و شهود را بسي شريف‌تر و گرانپايه‌تر مي‌دانست و حكمت‌اش را براين اصل بنا نهاد. 
وي را رهبر افلاطونيان جهان اسلام نا‌ميده‌اند، اما آراي وي آميخته از فكرت افلاطون، ارسطو، زرتشت و هرمس، درعين حال مستقل، ژرف، پردوام و مستحكم‌تر از راي سایرين است. 
سرانجام نفس عرشي او كه بر پيكر فرشيان گران مي‌کرد، محسود و مطعون ديوان و ددان كم‌خرد و ناقص‌العقل قرار گرفت و در سي وهشمين سال عمر گرانقدرش به شهادت رسيد و در كنار محبوب خويش آرام گرفت.
حجت‌الاسلام امیرحسین صفاحسینی
معاون علمی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری 
در دانشگاه علامه طباطبائی
کلمات کلیدی
Ahmad Zouleh
تهیه کننده:

Ahmad Zouleh

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *