مسجد

برگزاری کارگاه جریان شناسی توسعه در دانشگاه علامه طباطبائی به همت و تلاش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی
نشست هم اندیشی دانشجویان برای بررسی نقش دانشگاهیان در تبیین و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار شد
حجت‌الاسلام اکبری‌اقدم در برنامه تلوزیونی «یه روز تازه» : حضور فعال در عرصه علم و پژوهش، یکی از مصادیق اقدامات جوانان برای تحقق بیانیه گام دوم است

نخستین نشست از سلسله نشست های آموزش کاربردی قرآن کریم، دوشنبه04/09/98 ، قبل از نماز ظهر در مسجد امام علی(ع) برگزار شد.

مباحث کاربردی ازدواج طبق یکشنبه ها، این هفته نیز توسط دکتر نعیمی بعد از نماز عصر در مسجد امام علی(ع) ارائه شد.

بیان الگوهای قران طبق روال شنبه ها، این هفته بعد از نماز عصر در مسجد امام علی (ع) برگذار شد.

تجلیل مقام شامخ حضرت آیت الله علامه سید محمدحسین طباطبائی(ره) و گرامیداشت یاد این استاد فرزانه در مسجد امام علی (ع) در ایام رحلت ایشان

روز یکشنبه اولین جلسه کارگاه با موضوع ازدواج موفق با سخنرانی دکتر نعیمی بعد از نماز عصر در مسجد امام علی علیه السلام برگزار شد

حرکت دسته عزاداری در روز شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

گزارش اولین نشست از سلسله نشستهای هم اندیشی استادان با موضوع «مسئولیت دانشگاه در قبال هنجارها و ناهنجاری های فرهنگی اجتماعی، با تأکید بر راهبردها و اقدامات عملیاتی»

مراسم احیای شب‌های قدر در مسجد امام علی (ع) دانشگاه برگزار شد

ضیافت اندیشه کارکنان ویژه ماه مبارک رمضان1398

جلسه معارفه مسئول هیئت فرهنگی، مذهبی امام علی (ع) دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین اکبری اقدم به مناسبت بزرگداشت روز کارگر و فرارسیدن ماه مبارک رمضان

نشست تخصصی آسیب‌شناسی بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون‌رفت از آن در دانشكده اقتصاد برگزار شد

مراسم معارفه مدیر اجرایی جدید دفتر نهاد رهبری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

جشن میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین اکبری اقدم مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علامه طباطبائی در خوابگاه شهید همت برگزار شد

جشن بزرگ اعیاد شعبانیه در دانشکده ادبیات برگزار شد+گزارش تصويري

جلسه هم انديشي اساتيد دانشكده اقتصاد با عنوان آسيب شناسي بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون رفت از آن برگزار شد

همایش سینما سلطه هالیوودیسم با سخنرانی احمد قدیری در دانشکده مدیریت و حسابداری برگزار شد

يازدهمن نشست تحول در علوم انساني برگزار شد

مصاحبه با سرکار خانم دکتر برهمن، در حاشیه نشست دانش‌افزایی اساتید اسفندماه، مشهد مقدس

مصاحبه با جناب آقای دکتر روحی در حاشیه نشست دانش‌افزایی اساتید اسفندماه، مشهد مقدس

 


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه هم انديشي اساتيد دانشكده اقتصاد با عنوان آسيب شناسي بحران‌هاي پولي و بانكي و راه‌حل‌هاي برون رفت از آن برگزار شد

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی، نشست هم اندیشی اساتید دانشکده اقتصاد با موضوع آسیب‌شناسی بحران‌های پولی و بانکی در اقتصاد ایران و راه‌حل‌های برون رفت از آن (از منظر اقتصاد متعارف و اقتصاد اسلامی) با سخنرانی جناب آقای دکتر مؤمنی و جناب آقای دکتر مروی، سه شنبه 21 اسفند ماه در دانشکده اقتصاد برگزار شد.

در ابتدای نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکده اقتصاد، ضمن خوش‌آمد گویی به اساتید و دانشجویان افزودند با توجه به شرایط حال حاضر اقتصادی بر خود لازم دانستیم که دفتر نهاد رهبری یک سری سلسله نشست‌ها تحت عنوان آسیب‌شناسی نظام پولی و بانکی و راهکارها ازنظر اقتصاد متعارف و اقتصاد اسلامی برگزار نماید.

جناب آقای دکتر فرشاد مؤمنی ضمن سپاسگزاری از بانیان برپایی این نشست ابراز امیدواری کردند انشا الله این جلسه منشأ خیری برای امروز و فردای کشور باشد. ایشان با بیان اینکه اگر بخواهیم در هر مرحله‌ای که با بحران مواجه هستیم و از بحران خارج شویم مهم‌ترین پیش‌نیاز این است که بنیادهای اندیشه‌ای وضع موجود را بشناسیم. همچنین باید بنیادهای اندیشه‌ی شکل‌دهنده وضع مطلوب را هم بشناسیم؛ در حال حاضر بخش بزرگی از ناهنجاری‌هایی که در سطح اقتصادی داریم به دلیل تعریف نامشخص و غیرعملیاتی از مسائل مختلف است.

 

 

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد افزودند؛ به‌هم‌ریختگی‌های اساسی در نظام اقتصادی اجتماعی ما طی سه دهه گذشته بیش از هر چیز تأثیر تحت تأثیر برنامه تعدیل ساختاری بوده و برداشت من این است که ما قادر به شناخت بایسته هیچ‌یک از بحران‌های طیف بزرگی که الآن با آن‌ها روبرو هستیم نیستیم.

ایشان در ادامه افزودند، اینکه ما خیال کنیم بدون یک برنامه می‌توانیم به‌صورت موردی با بحران‌ها برخورد کنیم این هم یکی از خیال‌های نادرست و تشدیدکننده‌ی شکنندگی‌هاست. ما نیازمند  صورت‌بندی بحران‌ها هستیم بنابراین برای همپوشانی‌های همه این بحران‌های برنامه تعدیل ساختاری باید یک تصویر و یک تحلیل و یک تجویز با لحاظ مؤلفه‌ها و آن  برنامه کلی که کشور را از بحران دربیاورد باید مدنظر کارمان قرار بگیرد.

جناب آقای دکتر مروی سخنران بعدی نشست، با بیان اینکه در این جلسه به مهم‌ترین علل ایجاد بحران‌های بانکی خواهم پرداخت. وقتی میگوییم بحران بانکی، وضعیتی است که اکثر بانک‌های ما به لحاظ ترازنامه‌ای ورشکسته هستند یعنی ترازوی بدهی‌هایشان خیلی بیشتر از دارایی‌هایشان است.

دکتر مروی افزودند، بحث بعدی این است که سرمایه‌ای که بانک به‌عنوان تحصیلات ارائه می‌دهد می‌توانند باعث عدم بازگشت آن تسهیلات از طرف کسانی که از آن تسهیلات استفاده می‌کنند باشد. مسئله دیگر سرمایه‌گذاری خود بانک‌ها در بنگاه‌های مختلف است؛ این بنگاه‌ها در پروژه‌های دارای ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند و  ریسک این سرمایه‌گذاری به بانک‌ها بازمی‌گردد.سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا بانک مرکزی در بحث نظام حسابداری بانکی ، نوع حاکمیت شرکتی بانک‌ها نظارت درستی نداشته است؟ این عواملی است که باعث پیدایش کسری ترازنامه بانک‌ها شد و اینکه چه تعارض‌ها و نواقصی در بانک مرکزی و بحث خصوصی‌سازی بانک‌ها باعث شد که به این وضعیت برسیم. اصلی‌ترین تبعات این مشکلات این است که بانک‌ها با نرخ بالا منابع جمع می‌کنند. تسهیلاتی که با توجه به وضعیت اقتصادی واقعاً امکان‌پذیر نیست. 

 

 


٠٩:١٨ - شنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٥٥١٢٢٥    /    تعداد نمایش : ٥٤٩خروج
<#S:tip>

<#S:newsname>

<#L:newssm>