دهه امامت و ولایت و در آستانه عید سعید غدیر سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شمس در مسجد امام علی (علیه السلام)

دهه امامت و ولایت و در آستانه عید سعید غدیر سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شمس در مسجد امام علی (علیه السلام)

 

حجت السلام شمس طی سخنانی بعد از اقامه فریضه عصر با بیان ضرورت پرداختن به مباحث غدیر و تحلیل و تبیین پیرامون آن، به منابع عظیم محتوایی غدیر اشاره کرد که در باب جایگاه امامت و رسالت که اعلی رتبه بعد از خداوند متعال می‌باشد چگونه می‌شود مورد اهتمام رسول گرامی اسلام (ص) نباشد و یا در آیه ۶۷ سوره مائده که می‌فرماید: « یا أیّها الرّسول بلّغْ ما أنْزل إلیْک منْ ربّک ۖ وإنْ لمْ تفْعلْ فما بلّغْت رسالته» ای پیغمبر، آنچه از خدا بر تو نازل شد (به خلق) برسان که اگر نرسانی تبلیغ رسالت و اداء وظیفه نکرده‌ ای.  

وی با استناد به آیه فوق افزود: کم لطفی علمای بعضی از فرق اسلامی است که این آیات را به گونه‌ایدیگر تفسیر و توجیه می‌کنند. و آیه شریفه را به ابلاغ حکم شرعی تنزل داده و پایین می‌آورند. و اینطور می‌گویند که‌ پیامبر (ص) اگر فلان حکم شرعی را نگویی ابلاغ رسالت نکرده ای. که اینگونه برداشت از آیه از عقل و اقتضاء غدیر خم به دور است.  

وی در ادامه گفت: در آیه شریفه: ﴿الْیوْم یئس الّذین کفروا منْ دینکمْ فلا تخْشوْهمْ واخْشوْن﴾ (المائدة: ۳) روزی را می‌فرماید که کفار به دلیل استحکام و کامل بودن دین اسلام از انحراف شما نا امید شدند.  

و در ادامه آیه می‌فرماید: « الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا»  

روزی که تکلیف امامت و رهبری جامعه مشخص شد و شبهه مدیریت جامعه بعد از خاتم پیامبران بر طرف شد، وی افزود: طبق مبانی دینی ما زمین خالی از حجت خدا نمی‌تواند باشد و همچنین برای تبیین و تفسیر قرآن و پاسخگویی به نیاز مردم به احکام شرعی و سیاسی در طول زمان حتما به  تداوم رسالت در قالب امامت و ولایت نیاز جدی بود و این امر با ابلاغ ولایت امیر مومنان در روز غدیر خم محقق شد.  

لذا بعد از دوره رسالت، دوره امامت آغاز شد که ائمه (ع) بعد از پیامبر (ص) به اذن خدا کاردار دنیوی و اخروی مردم باشند.

وی گفت:   ولایت از ضروریات دین  بوده و صرفا با طرح ولایت و امامت، بیان تاریخ و وقوع واقعه نمی‌کنیم. بلکه ولایت امت موضوع هر روزه جامعه اسلامی است که بایستی مورد تبیین و توجه باشد.  

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از چیزهایی که در تاریخ اسلام اتفاق افتاد و موجب انحراف و افتراق بین مسلمانان شد عدم توجه جدی به فرمایشات پیامبر گرامی اسلام (ص) در اثر رقابت و حسادت و قدرت طلبی بعد از رسول خدا (ص) بود، گفت: عده‌ای از مردم مورد اغواء قرار گرفتند و مسیر ولایت و خلافت را به انحراف و کج راهه بردند.  

تاکیدات ویژه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و شخص رسول خدا (ص) بر امر مهم غدیر به این علت است که غدیر تداوم رسالت و نبوت بوده و در صورت نبودن غدیر فلسفه رسالت هم محقق نخواهد شد.  

وی با اشاره به روایت معروف امام علی – علیه السّلام –  که می‌ فرماید: « رحم الله امرء علم من این فی این والی این»

خدا رحمت کند بنده‌ای را که بداند از کجا آمده و در کجاست؟ و به کجا خواهد رفت؟  

اگر در این روایت تدبر و تفکر کنیم موضوع امامت و ولایت را خوب ادراک خواهیم کرد.  

وی در پایان گفت: یکی از مشکلاتی که موجب انشقاق در بین مردم شد و ولایت را نپذیرفتند این بود که دنبال قدرت و استکبار ورزی خوشان بودند و هوا و هوس را بر امامت معصوم ترجیح دادند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *