سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین خلعتبری مسئول دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه طباطبائی در آستانه عید غدیر در مسجد امام علی(ع)

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین خلعتبری مسئول دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه طباطبائی در آستانه عید غدیر در مسجد امام علی(ع)

 

 

حجت الاسلام خلعتبری در سخنانی بعد از فریضه عصر با تبریک عید سعید غدیر به دانشجویان و اساتید و کارکنان دانشگاه و همه مسلمانان جهان و گرامیداشت این عید فرخنده و سراسر نور و سرور با اشاره به آیه سوم سوره مبارکه مائده: الیوم یئس الّذین کفروا من دینکم فلا تخشوهم واخشون ۚ الیوم أکملت لکم دینکم وأتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الإسلام دینًا ۚ

«امروز، کافران از (زوال) آیین شما، مأیوس شدند؛ بنابر این، از آنها نترسید! و از (مخالفت) من بترسید! امروز، دین شما را کامل کردم؛ و نعمت خود را بر شما تمام نمودم؛ و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم»

  بیان کرد: آینده جهان به غدیر گره خورده و عید غدیر رمز واره ای است برای حکمرانی همراه با عدالت و معنویت و جمع بین دین و دنیا که تحقق یک نظام عادلانه را به دنبال دارد و اینجاست که غدیر را در حوزه آینده پژوهی بایستی دید. آینده روشن به خوب فهمیدن غدیر بستگی دارد.

وی افزود: جریان غدیر یک جریان جهانی است و نباید صرفا به مراسمات و جشنها اکتفا شود، کسانی مسیر غدیر را پیش می برند که متدین و متعبد به این مسیر و به ولایت بوده و فهمیده و آگاهانه آینده را رقم می زنند.

 

وی گفت: اندیشمندان جامعه اسلامی باید بدانند تا حقیقت غدیر که همان امامت امام معصوم(ع) است تحقق پیدا نکند جهان روی آرامش نخواهد دید. وی با ابراز تاسف از اینکه محتوای غدیر تحقق پیدا نکرد و اگر امام عدل در جایگاه شایسته خود قرار می گرفت حقیقت را به همه می نمایاند و زندگی و مشی و نحوه تفکر و اندیشه مردم ارتقا یافته و چیز دیگری بود. وقتی امام معصوم(ع) به ظاهر در جامعه امامت نمی کند یقینا بسیاری مشکلات و مفاسد بوجود می آید.

وی افزود: حقیقت امام مانند صبح روشن تاریکی و ظلمات شب را روشن می کند.

 حکمرانی که در پرتو آن همه چیز در جای خودش قرار می گیرد را  مولی الموحدین حضرت علی(ع) در نهج البلاغه بیان می فرمایند، در واقع جهان باید دارای انسانهای شایسته ای در حکمرانی باشد و الا استبداد و حاکمیت های ظلم و جور مسلط شده و دمکراسی که همان استبداد هدایت شده قانونی است، فراگیر می‌شود.

حجت الاسلام خلعتبری گفت: امروزه واضعان پلید قانون در دنیا آنچه را که به نفع منفعتهای مادی خودشان باشد وضع می کنند و جهت دهی توده های عظیم مردمی را به گمراهی می برند. به همین دلیل است که خدای متعال در قرآن می فرماید امروز به خاطر اسلام دین شما کامل شد و نعمت بر شما تمام گردید. و رضایت دارم که اسلام دین شما باقی بماند.

 

 

مسئول دانشکده الهیات گفت: در واقع رضایت الهی بحث بسیار مهمی است که نظامهای دیگر در دنیا این رضایت خداوند را با خود قرین و همراه ندارند. خدای متعال بر اسلام داشتن ما راضی شد به دلیل تداوم امامت و امر نبوت برای همیشه در بین مخلوقاتش.

 

 استاد خلعتبری گفت: مجموع آیات قرآن را که می بینیم همه آنها یک شبکه به هم پیوسته را نمایانگر است که ولایت و خط امامت تنها راه مستقیمی است که جامعه اسلامی را به اهداف کمال رسانیده و آنها را خوش بخت می کند.

با توجه به سیاق آیات قرآن کریم  مسیر حق، مسیر امامت است.

لذا باید بیش از اینها به غدیر توجه کنیم چون با آینده جهان مرتبط بوده و ارتباط مستقیم با هویت انقلاب اسلامی و کارکرد امروزه آن در دنیا دارد.

وی در پایان گفت: تمدن نوین اسلامی یک حقیقت اهل بیتی است که این حقیقت متفق القول همه گروه‌های اسلامی غیر از ناصبی هاست. و بقیه فرقه های  اسلامی غیر از ناصبی ها اهل بیت(ع) را به عنوان منجی و انسان کامل می دانند.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *