مراسم بزرگداشت مقام زن و روز مادر به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) برگزار شد.

به منظور پاسداشت مقام مادر؛

مراسم بزرگداشت مقام زن و روز مادر به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) برگزار شد.

مراسم بزرگداشت مقام زن و روز مادر به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) با حضور دکتر عبدالله معتمدی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر مریم اردبیلی مشاور شهردار تهران در امور بانوان، دکتر معصومه اسمعیلی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دکتر حسام الدین خلعتبری رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و جمعی از اساتید، کارکنان و دانشجویان به صورت حضوری و مجازی یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ در سالن کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

 

در ابتدا قائم مقام دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی ،حجت الاسلام شمس در مسجد دانشگاه به سخنرانی پرداختند.

ایشان با سلام و تبریک به مناسبت فرارسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) بیانات خود را آغاز نمودند.

وی در ادامه به مقام حضرت زهرا (س) و همچنین مقام زن در دین مبین اسلام اشاره فرمودند و  الگو قراردادن آن حضرت توسط زنان جامعه را امری مهم خواندند.

ایشان در ادامه فرمودند: یکی از چند شروط از منظر قرآن کریم برای الگو قرار دادن اولیا خدا داشتن تقوای و اعتقاد الهی است.

 

 ادامه جلسه که در سالن اجتماعات کتابخانه  دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

 

مراسم بزرگداشت مقام زن و روز مادر به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) با حضور دکتر عبدالله معتمدی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر مریم اردبیلی مشاور شهردار تهران در امور بانوان، دکتر معصومه اسمعیلی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دکتر حسام الدین خلعتبری رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و جمعی از اساتید، کارکنان و دانشجویان به صورت حضوری و مجازی یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ در سالن کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


دکتر عبدالله معتمدی سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی در ابتدای نشست ضمن عرض خیرمقدم، سالروز ولادت حضرت زهرا(س) این روز بزرگ و بزرگداشت زن و مقام مادر را به پاس زحمات زنان و مادران تبریک گفت و بیات داشت: در فرهنگی اسلامی نگاه به زن یک نوع نگاه برجسته و ممتاز است و انسانها را بر اساس جنسیت و ملاک زن و مرد بودن خطاب قرار نمی دهد، بلکه ملاک تقوی است و آنچه ارزشمند است نگاه به حقیقت و روح انسان است، نه نگاه به جسم و این برای ما مغتنم است. 
وی افزود: در طول تاریخ و آموزه های عالی اسلام نگاه ارزشمند به جایگاه زن وجود دارد و در سالهای اخیر تحت تاثیر تهاجم فرهنگی که نگاه مناسبی به زن ندارد، زن در چنین جامعه ای جایگاه خود را از دست می دهد. از طرفی در فرهنگ ایرانی اسلامی هم همانگونه که اسلام چنین نگاهی دارد، جایگاه زن و موقعیتش ممتاز است. در چنین جایگاهی زن در مقابل مرد قرار ندارد، بلکه تقدم و ارزشگذاری برای زنان است و این بخاطر نقش آنها در جامعه و زندگی است و اگر بنیاد مستحکمی در خانواده داریم، تحت تاثیر این شرایط، و با وجود تهاجم فرهنگی که دارد صورت می گیرد، این امر در سایه زنان روی داده است. اگر زنان در چشم جامعه بزرگ باشند، در سایه این حسن عزت نفس می توانند آن را در دل همان خانواده به سایر اعضا و جامعه انتقال دهند.

در ادامه این نشست دکتر حسام الدین خلعتبری رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی این دانشگاه گفت: در حدیثی قدسی از پیامبر(ص) داریم که  «یـا أحْمد! لوْلاک لما خلقْت الْأفْلاک، و لوْلا علىٌّ لما خلقْتک، و لوْلا فاطمة لما خلقْتکما»؛ هان اى احمد! اگر تو نبودى، جهان را نمى ‏آفریدم و اگر على نبود، تو را، و اگر فاطمه نبود، من شما دو نفر را نمى ‏آفریدم. ارزش جامعه به زنان است و اگر این امر مورد توجه قرار نگیرد جامعه دچار فساد و مشکلاتی خواهد شد. اگر خداوند می فرماید انا اعطیناک الکوثر منظورش کثیر نیست و دقیقا کوثر است تا جایی که این نسل تا امروز ادامه دارد و این به برکت وجود حضرت زهرا(س) است و این الگوی کامل برای زنان ماست. مادر از اینکه فرزندانش در حال رشد است لذت می برد و از اینکه تعالی خانواده تحقق پیدا می کند خوشحال است، بر همین اساس است که در حدیث گفته شده: "اگر فاطمه نبود خلق نمی کردم".  این یعنی هدف خلقت به وجود آوردن انسان کاملی است که در عالم بتواند الگو باشد، قطعا چنین وجودی باید پاک باشد تا بتواند نسل پاکی را به وجود بیاورد و تربیت کند. بنابراین غایت و خلقت این است که یک الگوی تام داشته باشیم، لذا جایگاه فاطمه که نقش تربیت دارد یک جایگاه رفیع است.و حرف اول را خانواده و تربیت در خانواده می زند و اگر عناصر خانواده و زنان و مادران که نقش اصلی دارند درست باشند، تعالی خانواده را در پی دارد.

دکتر مریم اردبیلی مشاور شهردار تهران در امور بانوان مراسم بزرگداشت مقام زن و روز مادر به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) گفت: بنده به نوبه خودم به تک تک بانوان گرامی امروز و حتی در طول این هفته که مزین به بزرگداشت مقام مادر و زن است، این روز فرخنده را تبریک می گویم و این را نه تنها به مادران و زنان بلکه به همه آحاد بشر باید تبریک گفت. وجود حضرت زهرا(س) که نمونه کاملی از زنان هستند و به عنوان الگوی کامل برای امروز ما هستند باید ببینیم چگونه تفسیر و معنا می شوند. آنچه از این خیر کثیر می توان به عنوان توشه برای زندگی برداشت کرد وجه عاملیتی است که حضرت صدیقه کبری(س) با وجود اینکه در خانه نقش آفرینی می کردند، در جامعه نیز نقش آفرین بودند و محدود به مکان و زمان خاصی نبودند و نیاز است در این مورد بازنگری کنیم. 
ایشان در قسمت دوم از سخنان خود گفت: خداوند مقام خلیفه اللهی را به بشر عطا کرده است و در این مسیر حضرت زهرا(س) یک الگوی کامل هستند تا جایی که بعد از رحلت حضرت رسول اکرم(ص)، حضرت جبرائیل بر ایشان وحی نازل می کرد. بنده در اینجا بر روی عاملیت تاکید دارم و در مقاطعی مدل های متفاوتی به خود گرفته است که کدام نقش مهمتر است و گاهی در یک دوگانه و مسیر دوراهی قرار می گیریم و باید ببینیم چگونه در این مسیر گام برداریم. آیا می توانیم الگو گیری کنیم؟ و یا اینکه باید افکار را تغییر دهیم؟ و گاهی نگاه ساده انگارانه در عالم به زن می شود در حالی که جایگاه والایی دارد. در دو سر ایمان و کفر قرار دارد. زن باید در خانه بماند و اجرش معادل جهاد فی سبیل الله است و در این نقش زنان بسیار عمیق می شوند و نقش مادری و همسری خود را به خوبی ایفا کنند. برخی افراد این را تهدید می دانند که چگونه یک فرد باید به عنوان خدمات دهنده باشد و چنین فردی نمی تواند در بیرون نیز نقش آفرینی کند و در سطح اجتماعی یک کنشگر خوب اجتماعی باشد. حال آیا این تعدد نقشها در تضاد است و باید بین این موارد انتخاب کند و اگر در این مدل می خواهد رشد کند، کلیشه های مادری، همسری و ... را آسیب نمی زند. گاهی در مقابل این نگاه، تفکر سنتی هم به میدان می آید و در تقابل بین خانه و جامعه رویکرد هر دو گزینی را انتخاب می کند. اما در این دو دنیای متضاد گاهی زن باید خودش را فدا کند و متفاوت از دیگران باشد. در بعضی شرایط زنان دو نقش دارند و گفته می شود که زن باید به دو نیم تقسیم شود. اما نقش عاملیت حضرت زهرا(س) یک نگاه سطح بالاتری را القا می کند و در این رویکرد سوم یک سری باورها، امکانات و انعطاف ها دیده شده است که در آن تعدد نقش ها در تقابل هم نیست، بلکه هم افزا هستند و می توانند به هم اضافه شوند. در این مدل زنان صرفا آینده مستعمل دیگران نیستند بلکه مظهر خلاقیت هستند. 
وی افزود: دوگانه دیگری که باید گفت؛ ماندن در خانه و یا جامعه نیست، بلکه تأثیرگذار و تأثیرپذیر بودن است، منفعل و انفعالی بودن است، این مهم است که زن می تواند در این حالت خلاق باشد و این دوگانه عصر حال حاضر ماست. در این جایگاه است که حضرت زینب(س) که دست پروده و پرورش یافه حضرت صدیقه کبری(س) است بعد از آن همه مصیب در واقعه کربلا در سال 61 می گوید "من جز زیبایی چیزی ندیدم". و این آن روایتی است که امروزه همه ما از واقعه کربلا می بینیم و این به واسطه جایگاه عاملیت زن است که بتواند از وقایع یک تفسیری ارائه دهد که همه بتوانند نقاط مثبت را ببینند. بنابراین هر کسی در هر نقطه ای چه در خانه و چه در جامعه باید تفسیرگر نقاط مثبت باشد. در جایگاهی عاملیت حضرت زهرا(س) تحت تاثیر انفعال، مد و جبر نیست، بلکه در جایی بودند که زندگی را خود خلق کردند و در آن زمان بود که حضرت از خانه خارج شدند و در جامعه حاضر شدند و به دفاع از مولای خود برخواست. لازمه آن این است که کپی شده نسخه دیگران نباشد و خود عامل باشد. این عاملت فی نفسه در ذات او مخلوق الهی است و محدود به نقش های او نییست و نقش های خانه و جامعه را می توان با این الگو به صورت هم افزا در کنار هم داشت. زنان ما باید بدانند انتهای نقش زن فقط مادری نیست، بلکه در سایر نقش ها می توانند نقش آفرینی کنند و تنها برای پیمودن یک مسیر خلق نشده اند و هر زنی با دیگری متفاوت است و این اشتباه است که بگوییم فقط یک مسیر وجود دارد و مهم برای زن پیدا کردن مسیر است و این مسیر می تواند خانه و یا جامعه و .... باشد.
ایشان در خاتمه با شاره به طرح ریحانه شهر که در شهرداری تهران در حال اجرا است، از همه درخواست کردند که طرح های خود را برای بهبود محیط اطراف به ما ارائه دهند و در صورت عملیاتی شدن از آنها استقبال خواهیم کرد.
در پایان نشست خانم آرزو سبزوار از کارکنان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی و از دانش آموختگان رشته ادبیات فارسی این دانشگاه اشعاری را در مدح و رثای حضرت صدیقه کبری(س) که خودشان سروده بودند، قرائت کردند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *