همزمان با روز دعا و نیایش سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شمس در مسجد امام علی(ع) 

همزمان با روز دعا و نیایش سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شمس در مسجد امام علی(ع)

 

 

حجت الاسلام شمس طی سخنانی بعد از اقامه فریضه عصر با گرامیداشت روز دعا و نیایش و تسلیت روز شهادت حضرت مسلم(س) سفیر ابی عبد الله الحسین(ع) در کربلا با اشاره به اهمیت ویژه دعای شریف عرفه که اوج عرفان و شناخت در فرازها و مضامین این دعا تبلور یافته و از لسان مبارک و نورانی سید الشهداء (ع) در دامنه کوه جبل الرحمه صادر شده دارای معانی برجسته و فوق العاده عمیقی است که تفکر و نامل در فقرات و الفاظ این دعا را می طلبد . 

وی در ادامه افزود: تلاوت این دعا در این روز بسیار سفارش شده که موجب تحولات روحی در انسان می گردد. در بخشهای مختلف این دعا به ذکر نعمتهای مادی و معنوی که خدای متعال از آغاز آفرینش و مسیر زندگی تا انتهای عمر به بنده اش ارزانی داشته می پردازد که آدمی از شکر و قدردانی آن ناتوان و عاجز است. 

 

 

حجت الاسلام شمس گفت: در بخشهای دیگری از این دعا می خوانیم : منْ کانتْ محاسنه مساوی فکیْف لا تکون مساویه مساوی ، خدایا، آن کسی که خوبی‌هایش هم بدی است تا چه رسد بدی‌های او! اگر ما به خوبی‌های خود هم نگاه کنیم در مرتبه ای بالاتر این خوبی ها را خوبی نمیپنداریم. 

در فراز دیگر می فرماید: «و منْ کانتْ حقائقه دعاوی فکیْف لا تکون دعاویه دعاوی.

خدایا آن کسی که آن حقیقت‌هایش، که به ظاهر حقیقت‌هایی را هم ارائه می‌دهد ادّعا است تا چه رسد به ادّعاهای او. چیزهایی که به نظر ما حقیقت دارد و داریم به خدا ارائه می‌دهیم با ادّعا است. خیلی هم آن‌چنان که باید و شاید با عبودیت نیست.

در در فرازی دیگر از دعای شریف عرفه می فرماید: 

الهی انا الفقیر فی غنای فکیف لا اکون فقیرا فی فقری؟ ای پروردگار من، من در زمان بی نیازی باز (به تو) محتاجم، پس چگونه فقیر نباشم در زمان نیازمندی ام؟

یعنی همه داشته های مادی و معنوی من حدوثا و بقائا وابسته به فضل توست. هم اول بار از کرم عنایت کردی و هم در هر لحظه با لطف خود آن نعمتها را حفظ نمودی، پس چگونه من از تو بی نیاز باشم؟ چه اینکه همه خیرات از سوی توست.

 

وی در پایان متذکر شد که همدیگر را در این موعدهای شریف، دعا کنید تا در معرض استجابت دعای خودتان قرار گیرید.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *